Skaitmeninių knygų atsiradimą žymi 1971 metais įkurta pirmoji elektroninių knygų biblioteka internete.
Skaitmeninė knyga – tai dokumentas, kuriam skaityti ir rašyti reikalinga skaitmeninė įranga. Ir panašu į knygą. Jos socialinė paskirtis panaši į tradicinės knygos, tačiau skiriasi laikmena, galimybėmis, pobūdžiu.
Pasirodė ir plito gana daug skaitmeninės knygos formatų. Kai kurie priklausė didelėms kompanijoms, tokioms kaip Adobe (.pdf), kai kurie atvirojo kodo programuotojams.
Skaitmeninės knygos buvo skaitomos šiais įvairiais formatais, taigi rinka buvo labai susiskaidžiusi.
2008 m. jau išvystyti ir tebevystomi skaitmeninės knygos rinkodaros modeliai, suvienodinti formatai, bei pagaminta aparatinė įranga skaitymui. Skaitmeninės knygos kaip medijos išpopuliarėjo visame pasaulyje, tad elektronikos gamintojai išleidžia vis daugiau elektroninių skaitytuvų, skirtų paprastiems vartotojams.
Skaitmeninę (elektroninę) knygą lyginant su tradicine galima išskirti tokius privalumus žvelgiant iš vartotojų pusės:
• turinio pokyčiai. Informaciją galima nuolat atnaujinti;
• greitas skaitymas. Daug laiko atima spausdintos knygos puslapių vartymas ir reikiamos informacijos paieška;
• straipsnių interaktyvumas. Vartotojas priverstas aktyviai rinktis vieną ar kitą informaciją;
• įvairi paieška. Galimybė pasirinkti paieškos kelią: per nuorodas, ieškant reikšminio žodžio visame tekste, peržiūrint pavadinimų sąrašą ir t. t.
Tačiau yra ir minusų, tokių kaip: informacijos perteklius; impulsyvus informacijos peržiūrėjimas; informacijos fizinės ribos; reikalingos technikos stygius ir pan.
Be viso to skaitmeninės knygos gali lemti tradicinių knygų išstūmimą. Elektroninės knygos atsiradimas ir intensyvi raida rodo, kad ši leidyba dar plėsis. Technologijos tobulėja gana sparčiai, taigi tuo remiantis įmanoma prognozuoti elektroninę leidybą technologiniu aspektu, bet ši prognozė nėra visa apimanti. Dar vienas elektroninės leidybos veiksnys – socialinis. Socialinė sfera yra sunkiai prognozuojama. Kaip visuomenę paveiks skaitmeninės knygos - sunku nuspėti, tačiau nenorėčiau, kad tradicinė knyga būtų išstumta iš visuomenės gyvenimo. Skaitmeninės knygos praneša apie pavojų tradicinėms knygoms, apie technologijų pažangą bei jų įsigalėjimą visuomenėje.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą