2011 m. spalio 25 d., antradienis


Medijos siunčiama žinutė. Skype.

Šiandieninio gyvenimo ritmas ir tempas nepastebimai greitėja. Su juo taip pat kinta ir mūsų bendravimo ypatumai ar net komunikavimo kanalai. Prieš kelis metus dar naujove buvę socialiniai tinklapiai, šiandien daugeliui iš mūsų yra nepakeičiami, bent 3 is 5 žmonių veda ar kurį laiką yra vedę savo blog'us ir apskritai, 5 iš 5 žmonių tikrai supranta blog'o esmę ar paskirtį. Youtube svetainės vaizdeliai sulaukia milijoninių peržiūrų kasdien ir namų vaizdelių herojus gali paversti dėmesio traukos centrais per naktį. Medijos bei jų siunčiamos žinutės turi itin didelę galią visose gyvenimo srityse. Jų nauda bei poveikis yra akivaizdus, o galimos veikimo pasekmės ar tobulinimo galimybės dar nėra ir gal net nebus tiksliai žinomos.

Viena populiariausių ir turbūt seniausių medijų, kuri sukėlė tikrą perversmą pakankamai nusistovėjusiame mūsų gyvenime, iš esmės pakeitusi paties bendravimo sąvoką - Skype arba, moksliškiau tariant, internetinės telefonijos programa. Esminė Skype funkcija - nemokami skambučiai į visas pasaulio šalis. Šios medijos žinutė tarytum apjungia senųjų medijų žinutes, t.y., vaizdines žinutes, telefono funkcijas bei naujosios medijos - interneto galimybes.Dabar trumpai išvardysiu esmines Skype kaip medijos žinutės funkcijas, lėmusias tokį staigų žmonių bendravimo perversmą.

Paprastumas. Skype žinutes yra paprasta perduoti, sukurti ar koreaguoti. Pati technologija taip pat yra nesudėtinga, nereikalaujanti daug papildomų žinių ar supratimo. Žinutė yra tiesioginė, skirta konkrečiam adresatui. Jei adresatas tuo metu nėra prisijungęs, žinutė jį pasiekia vėliau, bet kuriuo atveju, kai jis prisijungia prie programos.
Jungianti. Skype žinutė turi galimybę apjungti daugelio asmenų grupę ir bendrauti konferencijose. Tai vienas specifiškiausių pačios žinutės privalumų, nes ji skleidžiama nebe vienam žmogui, kaip iki tol buvo įprasta, bet gali būti parašoma keliems asmenims ar netgi didelei jų grupei. Bendravimas tampa masiškesnis, žinutė įgyja didesnę galią, reikšmę bei naudą.

Vaizdiškumas. Skype technologija leidžia tekstinę žinutę paversti vizualine. Kitaip tariant, ši programa leidžia kurti tiek teikstines žinutes ir siųsti jas kaip nesudėtingus pranešimus, tiek skambinti ir gyvai matyti savo pašnekovą. Tai irgi yra vienas svarbiausių ir reikšmingiausių šios medijos žinutės funkcijų, sutrumpinusių atstumus tarp žmonių, panaikinusius laiko barjerus ar kainos, finansinius nepatogumus.

Tiksliškumas. Skype žinutės tikslai ar vartojimo ypatumai modifikavosi. Anksčiau Žinutės tikslas buvo vienas, perduoti pranešime esančią informaciją adresatui. Skype patobulino ir prapletė žinutės ribas. Su šia technologija galima masiškai skleisti naujienas, mokyti, virtualiai bendrauti, siusti duomenis. Ir visa tai įmanoma bet kuriuo paros metu, į bet kurį pasaulio regioną, nemokamai. Atsisiųsti programą nieko nekainuoja, ji neužima daug vietos, yra nuolatos atnaujinama ir papildoma naujomis galimybėmis. Viskas tam, kad būtų kuo lengviau, paprasčiau perduoti žinutę. Viskas tik tam, kad bendravimas neturėtų jokių ribų.

Skype tapo žmonių kasdienybės dalis. Asmeniškai aš neįsivaizduoju nė dienos be šios programos bei jos galimybių. Nesvarbu, ar aš naudojuosi ar nesinaudoju Skype, tačiau galimybė bet kada ir bet kam parašyti, nusiųsti reikiamus duomenis, priverčia mane jaustis saugia. Pirmiausia Skype programa bei jos siunčiama žinutė man asociuojasi su kompiuteriu, turbūt todėl, kad ji automatiškai kiekvieną kartą įsijungia kartu. Tai duomenų siuntimas draugams, nevaržomas ir neribojimas bendravimas, galų gale tai skambinimas. Asociacijų yra daug, tačiau ryškiausia ir galbūt man tiksliausia būtų laisvė. Laisvė bendrauti ir nevaržomos to bendravimo ribos. Nesvarbu, tu naudojies programa kasdien ar tik retkarčiais, bet žinojimas, jog gali bet kada, nesunkiai susisiekti su savo draugais bei artimaisias, suteikia užtikrintuo bei saugumo jausmą. Skype programa ir jos siunčiama žinutė beveik niekada negenda, nereikia jos taisyti, jai negalioja ryšio ribojimai, laiko ar kainos barjerai. Jau populiarėjant telefoninei programos versijai, žmogaus nebereikia laukti namuose, kol jis grįš ir prisės prie kompiuterio. Taigi asociacijų yra daug, bet visos jos kalba ir parodo viena - ši medija nepaprastai pakeitė tiek žmogaus bendravimą, suvokimą apie bendravimą bei žymiai labiau praplėtė to galimybes.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą