2011 m. spalio 25 d., antradienis


Medijos siunčiama žinutė. Skype.

Šiandieninio gyvenimo ritmas ir tempas nepastebimai greitėja. Su juo taip pat kinta ir mūsų bendravimo ypatumai ar net komunikavimo kanalai. Prieš kelis metus dar naujove buvę socialiniai tinklapiai, šiandien daugeliui iš mūsų yra nepakeičiami, bent 3 is 5 žmonių veda ar kurį laiką yra vedę savo blog'us ir apskritai, 5 iš 5 žmonių tikrai supranta blog'o esmę ar paskirtį. Youtube svetainės vaizdeliai sulaukia milijoninių peržiūrų kasdien ir namų vaizdelių herojus gali paversti dėmesio traukos centrais per naktį. Medijos bei jų siunčiamos žinutės turi itin didelę galią visose gyvenimo srityse. Jų nauda bei poveikis yra akivaizdus, o galimos veikimo pasekmės ar tobulinimo galimybės dar nėra ir gal net nebus tiksliai žinomos.

Viena populiariausių ir turbūt seniausių medijų, kuri sukėlė tikrą perversmą pakankamai nusistovėjusiame mūsų gyvenime, iš esmės pakeitusi paties bendravimo sąvoką - Skype arba, moksliškiau tariant, internetinės telefonijos programa. Esminė Skype funkcija - nemokami skambučiai į visas pasaulio šalis. Šios medijos žinutė tarytum apjungia senųjų medijų žinutes, t.y., vaizdines žinutes, telefono funkcijas bei naujosios medijos - interneto galimybes.Dabar trumpai išvardysiu esmines Skype kaip medijos žinutės funkcijas, lėmusias tokį staigų žmonių bendravimo perversmą.

Paprastumas. Skype žinutes yra paprasta perduoti, sukurti ar koreaguoti. Pati technologija taip pat yra nesudėtinga, nereikalaujanti daug papildomų žinių ar supratimo. Žinutė yra tiesioginė, skirta konkrečiam adresatui. Jei adresatas tuo metu nėra prisijungęs, žinutė jį pasiekia vėliau, bet kuriuo atveju, kai jis prisijungia prie programos.
Jungianti. Skype žinutė turi galimybę apjungti daugelio asmenų grupę ir bendrauti konferencijose. Tai vienas specifiškiausių pačios žinutės privalumų, nes ji skleidžiama nebe vienam žmogui, kaip iki tol buvo įprasta, bet gali būti parašoma keliems asmenims ar netgi didelei jų grupei. Bendravimas tampa masiškesnis, žinutė įgyja didesnę galią, reikšmę bei naudą.

Vaizdiškumas. Skype technologija leidžia tekstinę žinutę paversti vizualine. Kitaip tariant, ši programa leidžia kurti tiek teikstines žinutes ir siųsti jas kaip nesudėtingus pranešimus, tiek skambinti ir gyvai matyti savo pašnekovą. Tai irgi yra vienas svarbiausių ir reikšmingiausių šios medijos žinutės funkcijų, sutrumpinusių atstumus tarp žmonių, panaikinusius laiko barjerus ar kainos, finansinius nepatogumus.

Tiksliškumas. Skype žinutės tikslai ar vartojimo ypatumai modifikavosi. Anksčiau Žinutės tikslas buvo vienas, perduoti pranešime esančią informaciją adresatui. Skype patobulino ir prapletė žinutės ribas. Su šia technologija galima masiškai skleisti naujienas, mokyti, virtualiai bendrauti, siusti duomenis. Ir visa tai įmanoma bet kuriuo paros metu, į bet kurį pasaulio regioną, nemokamai. Atsisiųsti programą nieko nekainuoja, ji neužima daug vietos, yra nuolatos atnaujinama ir papildoma naujomis galimybėmis. Viskas tam, kad būtų kuo lengviau, paprasčiau perduoti žinutę. Viskas tik tam, kad bendravimas neturėtų jokių ribų.

Skype tapo žmonių kasdienybės dalis. Asmeniškai aš neįsivaizduoju nė dienos be šios programos bei jos galimybių. Nesvarbu, ar aš naudojuosi ar nesinaudoju Skype, tačiau galimybė bet kada ir bet kam parašyti, nusiųsti reikiamus duomenis, priverčia mane jaustis saugia. Pirmiausia Skype programa bei jos siunčiama žinutė man asociuojasi su kompiuteriu, turbūt todėl, kad ji automatiškai kiekvieną kartą įsijungia kartu. Tai duomenų siuntimas draugams, nevaržomas ir neribojimas bendravimas, galų gale tai skambinimas. Asociacijų yra daug, tačiau ryškiausia ir galbūt man tiksliausia būtų laisvė. Laisvė bendrauti ir nevaržomos to bendravimo ribos. Nesvarbu, tu naudojies programa kasdien ar tik retkarčiais, bet žinojimas, jog gali bet kada, nesunkiai susisiekti su savo draugais bei artimaisias, suteikia užtikrintuo bei saugumo jausmą. Skype programa ir jos siunčiama žinutė beveik niekada negenda, nereikia jos taisyti, jai negalioja ryšio ribojimai, laiko ar kainos barjerai. Jau populiarėjant telefoninei programos versijai, žmogaus nebereikia laukti namuose, kol jis grįš ir prisės prie kompiuterio. Taigi asociacijų yra daug, bet visos jos kalba ir parodo viena - ši medija nepaprastai pakeitė tiek žmogaus bendravimą, suvokimą apie bendravimą bei žymiai labiau praplėtė to galimybes.

2011 m. spalio 24 d., pirmadienis


Taigi, kaip supratau, reikia parašyti, kokius jausmus sukelia pasirinkta medija. Taigi, labai paprastai apie tai, kas MAN yra radijas:

Kai išgirstu žodį „radijas“, man tai primena arba kelionę automobiliu arba močiutės bute buvusį žalią „radijo tašką“ su viena programa ir storu laidu. Pats radijas jau nebėra nei modernus, nei naujoviškas žodis. Pati medija jau su senovės „kvapeliu“ ir, nors ir turi programų jaunimui, nebėra ir tikrai nebebus „ant bangos“. Taip pat radijas man primena tėvų pasakojimus apie SSRS laikus bei galimybę slapčia išgirsti tam tikras draustas laidas. Tai taip pat nejaunina požiūrio į radiją. Keista, tačiau man radijas dar asocijuojasi su orų prognoze, nes ten ypač dažnai ją kartoja. Taip pat, jei išgirsčiau gandus apie gresiantį pavojų šaliai, pirma įsijungčiau radiją. Tai sukelia tam tikrą pastovių ir šviežių žinių garantą. Reklama taip pat siejasi su radiju. Tačiau reklama radijuje siejasi su nuobodumu. Televizijoje kartais ji pralinksmina, galima stebėti gražius vaizdus ir pan. Radijuje visuomet norisi pakeisti stotį, kai tik išgirstu reklamą. Labai keista, tačiau tik rašydamas šį sakinį pagalvojau apie muziką. Taip, radijuje jos daug, tačiau kai skamba žodis „radijas“, man muzika nėra pirmoji frazė, kuri šauna į galvą. Radijas dar sukelia tokį silpną nuobodumo jausmą, nes jo tikrai neklausau, kai būna super linksma. Taip pat jis kuria gan jaukų vakaro jausmą, kai tenka įveikti ilgesnį atstumą automobiliu. Truputį keista, tačiau tie visi sveikinimai ir pažintys taip pat formuoja radijo įvaizdį. Reda, Rokas ir Uršulė sveikina Romką ir siunčia Butkutės dainą per „lietų“. Taip pat jaunas išvaizdus trisdešimtmetis ieško damos penktadienio vakarui Biržuose. Šitie dalykai piešia pigoką įvaizdį, bet mano galvoja išnyra, kai mąstau apie radiją. Bendrai radijas man yra toks vienaip ar kitaip bemirštantis reikalas. Nenorėčiau niekaip sieti savo ateities su juo ir nesuprantu tų, kurie šiuo metu nori kurti naują radijo stotį ar jame dirbti. Be to, Lietuvos mastu tėra tik kelios alternatyvios radijo stotys, tad apie „išskirtinumą“ ar „skonį“ radijas man nesufleruoja. O Lietuvos radijo pirmoji programa kuria kažką panašaus į gyvą muziejų ne savame laike. Manau, jog kitos radijo stotys kada nors paseks panašiu keliu arba, kadangi yra komercinės, užsidarys laiku, o ne tuštins kišenes mokesčių mokėtojams be reikalo. Taigi, man radijas yra išsemta medija, kuri techniškai nebegali tobulėti, todėl neturi jokios perspektyvos auginti savo auditoriją.


Karolis (informologija, 1gr.)

ZIG ZAG travel. Naujienlaiškis.























Zig Zag - vienas populiariausių kelionių organizavimo portalų. Čia galima rasti informacijos tiek apie pačias keliones, turistų pamėgtas šalis, tiek apie bilietus, jiems taikomas akcijas. Šį naujienlaiškį užsiprenumeravau pireš metus, kai jis man buvo aktualus. Tačiau net ir tuomet naujienlaiškis man nebuvo per daug naudingas ar aktualus dėl savo naujienlaiškio tipo principo. Tai mano subjektyvi nuomonė.
Dabar, detaliau analizuodama šį naujienlaiškį, išskyriau keletą teigiamų ir neigiamų savybių.
Užsisakyti Zig Zag naujienas yra paprasta. Niekas nereikalauja detalesnės lankytojo informacijos nei jo elektroninio pašto adresas. Tai gerai, nes žmonės nesijaučia per daug įsipareigojantys ar privalantys skirti ypač daug laiko naujienų prenumeratai.

Zig Zag - vienas populiariausių kelionių organizavimo portalų. Čia galima rasti informacijos tiek apie pačias keliones, turistų pamėgtas šalis, tiek apie bilietus, jiems taikomas akcijas. Šį naujienlaiškį užsiprenumeravau pireš metus, kai jis man buvo aktualus. Tačiau net ir tuomet naujienlaiškis man nebuvo per daug naudingas ar aktualus dėl savo naujienlaiškio tipo principo. Tai mano subjektyvi nuomonė. Dabar, detaliau analizuodama šį naujienlaiškį, išskyriau keletą teigiamų ir neigiamų savybių.

Užsisakyti Zig Zag naujienas yra paprasta. Niekas nereikalauja detalesnės lankytojo informacijos nei jo elektroninio pašto adreso. Tai gerai, nes žmonės nesijaučia per daug įsipareigojantys ar privalantys skirti ypač daug laiko naujienų prenumeratai.
Dažnumas. Naujienlaiškis nėra reguliarus. Mano nuomone, tai labiau privalumas nei trūkumas. Naujienos gali būti siunčiamos kas penkias dienas arba kas mėnesį - priklauso nuo jš aktualumo. Naujienlaiškis nėra toks įkyrus ir per greitai neatsibosta tiems, kurie nėra per daug suinteresuoti kelionių pirkimu.
Įvairovė. Naujienlaiškio paskirtis bendrąja prasme - informuoti prenumeratorius apie pasirodžiusias naujoves, taip pat priminti apie pačią kompaniją bei jos teikiamas paslaugas. Zig Zag naujienlaiškiai šiek tiek skiriasi nuo kitų kompanijų tuo, jog kiekvienas naujienlaiškis yra savitas. Ir ne visada vienodai informatyvus. Vienos naujienos gali būti apie akcijas skrydžiams, kitos apie naujas keliones. Zig Zag taip pat sveikina savo prenumeratirius įvairiomis progomis, siunčia atmintines keliautojams ar dalijasi kelionių įspūdžiais. Tai yra įdomu, nes kiekvieną kartą naujienlaiškis yra naujas ir gal kam nors, kas nesiruošia keliauti, jis bus įdomus.
Dar vienas privalumas, kurio neturi dažnas naujienlaiškis - patarimų skiltis, kurią kartais atsiunčia Zig Zag agentūra. Puslapyje rašomo blog'o naujienos yra skelbiamos ir pačiame naujienlaiškyje. Taigi su įvairiais pasiūlymais, naujienlaiškyje taip pat galima rasti naudingos infomacijos apie kelionės subtilybes, naudingos informacijos sveikatos, finansiniais ar kitais klausimais. (pav. 1)
Naujienlaiškis turi pliusų. Bet minusų jis turi daugiau. Arba bent jau tie minusai yra stipresni. Pirmiausia, kas yra akivazidu, naujienlaiškiui trūksta estetinio apipavidalinimo. Nėra aiškios spalvų paletės, kuri būtų pastebima kiekvieną kartą. Nėra ryškios sąsajos su puslapiu, nors puslapis, bent jau mano nuomone, taip pat nėra iki galo išbaigtas.
Tekstas sugrūstas, naujienos talpinamos greta, nors iš esmės yra skirtingos. Prie kiekvienos naujienos parašytas trumpas akcijos aprašymas, bet jis yra toks nedetalus, kad be nuorodos į puslapį, aprašymas netenka vertės.
Naujienlaiškiai vienas nuo kito skirasi ne tik naujienų turinių, bet ir jų talpa. Vieni prigrūsti pasiūlymų, kiti talpina prastos kokybės nuotraukas ir didžiulius teksto blokus. Jie nėra malonūs akiai, nežavi savo spalvine gama ar nuotraukomis, nėra šmaikštūs ar kitaip traukiantys prenumeratorius. Jie parengti mėgėjiškai, o ne profesionaliai.
Gerai, kad naujienlaiškiai nemonotoniški ir nesiunčiami kaip šablonai kiekvieną savaitę, tomis pačiomis dienomis kaip visada. Tačiau tai nesuteikia jiems kokybės. Zig Zag naujienlaiškio pagrindinė funkcija yra labiau priminti apie patį puslapį bei jo teikiamas paslaugas, o ne skoningai ir subtiliai pranešti apie vykstančias akcijas ar kitas naujienas.


















2011 m. spalio 20 d., ketvirtadienis

Medija.Radijas.

Medija - komunikacijos priemonė, kuri gali būti panaudota tiek asmeninei, tiek masinei komunikacijai. Vokiečių mokslininkas Knutas Hickethieris medijas skirsto pagal funkcijas (stebėjimo, įrašymo, perdavimo, komunikacijos), Harry Pross skirsto medijas į pirmines, antrines ir tretines (pagrindinis skirtumas yra tai, ar yra ir kaip yra naudojamas aparatas). Tačiau M. McLuhano (1911–1980) teorijoje „medijos“ raiškos spektras daug platesnis. Čia medija yra bet kokia techninė žmogaus raiškos forma, technologija ar net kokios nors veiklos žaliava (kirvis, popierius, namas, elektros šviesa, laikrodis ar pinigai).

Viena iš medijų yra radijas. Radijas priskiriamas „karštosioms medijoms“, nes reikalauja aktyvaus publikos dalyvavimo ir įsitraukimo. Vos atsiradus radijui jo funkcija buvo tik viena – informuoti visuomenę, bet bėgant laikui, keičiantis visuomenei ir pačioms technologijoms radijas ėmė siųsti ir kitą „pranešimą“ - jis tapo laisvalaikio praleidimo būdu, puikiu muzikiniu fonu vairuojant automobilį ir netgi žaidimų erdvė, kuri suteikė galimybę laimėti įvairius prizus. Taip pat radijas pasižymi įvairialype auditorija - jį klauso tiek jaunas, tiek senas. Anksčiau siųsta pagrindinė radijo žinutė – informavimas, naujienų pateikimas tapo mažiau svarbus ir ėmė disonuoti su reklamomis ir skelbimais taip mažindamas kanalo interaktyvumą ir slopindamas pagrindinę žinutę. Tiesa, šie pokyčiai vyko palaipsniui, dėl visuomenės poreikių keitimosi ir kitų medijų įtakos. Radijas negalėjo likti tik sausos informacijos teikimo šaltiniu, kai tuo tarpu kitos medijos (tokios kaip televizija, internetas) ėmė tobulėti ir stipriai konkuruoti, tapo neribotu informacijos sklaidos šaltiniu, pramogų erdve ir užima didžiąją dalį daugumos žmonių laisvalaikio. Be to, keitėsi ir visuomenė, kuriai reikėjo naujovių, linksmybių ir įvairiapusės informacijos. Radijas prisitaikė prie kitų medijų, netgi integravosi į vieną iš jų – internetą.

Taigi radijas – medija, kuri iš pradžių buvo tik informacijos sklaidos priemonė šiais laikais ėmė skleisti ir kitą žinutę – pramoginę, taip prisitaikydama prie kitų besikeičiančių medijų ir vis dar išliekanti populiari.

2011 m. spalio 19 d., trečiadienis

Vaizdo įrašų peržiūros tinklalapio Youtube siunčiama žinutė



Kas būtų galėjęs pagalvoti, kad 2005 metais dviem draugam kilusi idėja sukurti vietą, kurioje būtu galima lengvai dalintis sukaupta video medžiaga vieną dieną taps vienu lankomiausių tinklalapių ir susilauks tokio populiarumo interneto lankytojų tarpe.

Šio tinklalapio atsiradimas ir staigus pripažinimas sudrebino bei performavo visą internetinę erdvę, medijų pasaulį. Galimybė dalintis namų sąlygomis kurtais video klipais, filmų ištraukomis, muzikiniais bei reklaminiais klipais, televizijos laidomis ir kitokių rūšių įrašais garantavo didžiulį pasisekimą. Internetinė gigantė Google įžvelgusi Youtube potencialą ir artėjančią sėkmę 2006 metais įsigijo šio tinklalapio teises ir šiuo metu užima trečią vietą tarp labiausiai lankomų interneto tinklalapių.

Youtube yra iš tų medijų, kurios šiuo metu yra „ant bangos“. Kasdien skaičiuojama apie du bilijonus peržiūrų, 24 valandos įkeliamų video per minutę, o vidutinė vieno asmens laiko trukmė, praleista šiame tinklalapyje per diena užima 15 minučių.

Youtube galima priskirti prie tam tikros socialinių tinklalapių grupės, kurios tikslas yra lengvas turinio perdavimo procesas. Nesuskaičiuojama gausybė vaizdo ir kitokio tipo įrašų yra talpinami šioje erdvėje tam, kad vartotojai galėtų lengvai prieiti prie jiems reikiamo turinio informacijos. Šis tinklalapis jungia tiek muzikos ar kino gerbėjus, tiek studentus ar verslo atstovus. Pagrindinė šios medijos žinutė yra skirta nevienalytei auditorijai, negalioja joks amžiaus, lyties ar užimamos visuomeninės padėties cenzas. Svarbiausia tinklalapio idėja ir žinutė visuomenei yra pateikti reikiamą informaciją, skirtą darbo ar mokslo užduotims įgyvendinti, sukurti vienodą galimybę kiekvienam pasireikšti. Tiesa, čia yra susiduriama su tam tikrais saugumo reikalavimais bei tinklo etiketo aspektu. Galioja autoriaus teisės, asmens duomenų saugumo apsauga, moralės bei etiketo reikalavimai.

Taip pat vaizdo įrašų peržiūros tinklalapio Youtube siunčiama žinutė yra sietina su edukacine sritimi. Šiame tinklalapyje gausu įvairios mokomosios video medžiagos vaikams, pateikiamos animacinių filmukų ar kitokia forma. Gausu mokslinės, verslo, politinės ir kt. sričių aktualijų.

Nepaisant kūrybinės ir mokslinės Youtube pusės, šis tinklalapis veikia ir komerciniais tikslais. Naujų filmų anonsai, įvairios užsakovų reklamos bei reklaminiai klipai sudaro nemažą dalį visos įrašų fonotekos. Tarp kitų medijų, tokių kaip radijas ir televizija, kyla savotiškas konfliktas, todėl kad pagrindinė žinutė yra ta pati – informuoti plačiąją visuomenę. Youtube tinklalapyje yra talpinamos įvairios televizinių laidų ištraukos, TV šou laidos bei kita archyvinė video medžiaga. Vis didesnis auditorijos mastas visą šią informaciją pasirenka žiūrėti būtent per šį komunikacijos kanalą išvengiant televizijoje ir radijuje paplitusios nuolatinės reklamos bei kitų intarpų.

Dvejopas požiūris apie šį tinklalapį nedaro jokio spaudimo jo lankytojams. Jų skaičius nuolat auga, kaskart patalpinama vis daugiau medžiagos. Mano manymu prieštaringi vertinimai yra daugiau ir verslo atstovų pusės (ypač televizijos). Reitingams mažėjant, mažėja ir gaunamų pajamų kiekis. Tačiau eiliniam Youtube tinklalapio vartotojui tai neturi didelės įtakos, todėl, kad prieiga bei visa naudojimosi koncepcija yra labai patogi. Taigi manau, kad ši medija yra ne tik populiarumo viršūnėje, bet vis dar turi potencialią galimybę, pasitelkiant naujas technologijas, tobulėti ir susilaukti dar didesnės sėkmės.

2011 m. spalio 17 d., pirmadienis

Žinutė kurią siunčia kom. kanalas. Užrašai ant automobilių.


Turbūt nerastume tokio žmogaus, kuris nebūtų matęs automobilio, ant kurio užrašyta trumpa žinutė, užklijuotas logotipas ar paveikslėlis, internetinis svetainės adresas, galų gale, tiesiog reklama. Apskritai visas žinutes ant automobilių būtų galima suskirstyti į dvi kategorijas: komercines ir nekomercines. Kiekvieną iš šių kategorijų galima susirstyti į dar daugybę dalių, tačiau mano nuomone kardinaliai skiriasi tik mano išskirtųjų dviejų grupių siunčiamas pranešimas.

Žvelgiant į praeitį, sunku nustatyti, kada tiksliai prasidėjo žinučių rašymas ant transporto priemonių. Tačiau teigiama, kad pirmosios reklamos pasirodė ant tramvajų, po to autobusų ir kito viešojo transporto. Lipdukai ant automobilių pradėjo populiarėti po Antrojo pasaulinio karo, kuomet taip buvo palaikomos įvairios politinės partijos ar politiniai lyderiai. Laikui bėgant lipdukai transformavosi, jų klijavimas įgavo vis daugiau reikšmių. Galima teigti, kad kiekvienas lipdukas, kiekviena žinutė ant automobilio neša vis kitą pranešimą. Tačiau kaip jau minėjau, galima išskirti dvi stambesnes grupes.

Užrašai, lipdukai, logotipai ant automobilių skirti reklamuoti prekę, paslaugą, įmonę ar kokį kitą objektą, be abejo, turi tikslą informuoti potencialų pirkėją, atkreipti jo dėmesį. Kokia forma žinutė ant automobilio bebūtų pateikta, pagrindinis tikslas dažniausiai yra per trumpą laiko tarpsnį suteikti maksimalų informacijos kiekį apie reklamuojamą objektą, jo bruožus, ypatybes. Kitaip tariant pagrindinė ištransliuojamos žinutės paskirtis dažnai nesiskiria nuo bet kurios kitos lauko reklamos transliuojamos žinutės.

Nekomercinės paskirties užrašai ant automobilių gali turėti daugybę kitų tikslų ir transliuoti unikalias žinutes, kadangi dažniausiai reikšmę suteikia patys žodžiai užrašyti ant lipduko. Užrašai gali būti skirti išreikšti religinius įsitikinimus, politines pažiūras, palaikyti mėgstamą sporto komandą, politinį lyderį ar partiją, taip pat reprezentuoti valstybę, galų gale paslėpti pačio automobilio defektus.
Jeigu tokio tipo užrašus panagrinėti plačiau, galima pateikti pavyzdžių, kokie užrašai kokia žinutę kitiems eismo dalyviams siunčia. Pavyzdžiui užrašas “Mokinys tuoj spirs per stabdį” užklijuotas ant automobilio skirto mokyti pradedančius vairuotojus reprezentuoja žinutę, kad vairuotojui, važiuojančiam iš paskos nereikėtų artintis per arti, nes galima laukti netikėtų ir staigių manevrų.
Lygiai taip pat užrašas “Nelėk greičiau, nei skrenda tavo angelas sargas” skleidžia žinutę, skatinančia vairuotojus pasirinkti saugų greitį kelyje. Apskritai dažniausiai tokie lipdukai ir užrašai pateikiami su lengva humoro doze. Todėl galima teigti, kad tokių užrašų vienas iš tikslų gali būti tiesiog pakelti eismo „draugų“ nuotaiką, akimirkai juos nustebinti, pralinksminti. Juk kartais tiek nedaug reikia...

Taigi, šiek tiek pasigilinus į užrašus ant automobilių, į kuriuos mes dažnai nekreipiame dėmesio ar mažų mažiausiai nesusimąstome, kokia žinutę tie užrašai mums bando ištransliuoti, galima apibendrinti, kad skleidžiama žinutė dažniausiai pirklauso nuo pačio užrašo ir yra unikali. Daugiau panašumų turi tik mano išskirta komercinės paskirties užrašų grupė.

2011 m. spalio 13 d., ketvirtadienis


Taigi, mano pašto pastovus inbox‘o lankytojas, UAB „Pačiolis“, kuris labai tvirtai jaučiasi apskaitos mokymų sektoriuje.

Naujienlaiškio stilius

Pagrindinis paveikslėlis gan prastos raiškos bei be jokios idėjos. Žinoma, pavaizduoti segtuvai, bet tai jau greičiau bendras paveikslėlis visai Pačiolio veiklai, nei išsikirtinis, skirtas būtent šiam naujienlaiškiui. Taip pat ir logotipas – tarybų sąjungos kompresorių gamyklos stiliaus, su kažkokiais aiškiai per smulkiais ženklais viduje. Verta paminėti ir spalvas: ryškiai mėlyna kainos spalva ir pilkas turinys. Turinys visai lengvai skaitomas, tačiau mėlyna kaina atrodo pigiau, kaip MS Word‘e automatiškai žymimos www nuorodos. Aišku, kad kaina išsiskiria iš viso turinio, bet taip pat išsiskirtų ir kaubojus Didžiosios Britanijos karališkosiose vestuvėse. 100% neskoninga, bet tikrai pastebima. Taigi, pirmasis įspūdis yra prastas dėl stiliaus senoviškumo, nuobodumo ir nesiejimo su naujienlaiškio turiniu.

Kodėl Pačiolis?

Niekur nieko nėra apie tai. Jokių ypatybių, jokių išskirtinių kokybės privalumų ar pan. Žinutė – vyks seminaras. Ir daugiau nieko. Pavadinčiau naujienlaiškį priminimu seminaro dalyviui. Jau nusipirkai paslaugą ir už ją sumokėjai – kam dar šiam klientui tai reklamuoti. Arba Pačiolyje kainos beprotiškai skiriasi nuo konkurentų (žemesnės), arba jis išvis neturi konkurentų. Tik tokia nuomonė susidaro matant, kaip niekas nebando „užkabinti“ naujienlaiškio skaitytojo. Kainos nubraukimas (30Lt mažiau) bei 50Lt kuponas atrodo visai „silpnai“, be to abu šie aspektai yra kainos pranašumas, o apie kitus gerus dalykus – nė žodžio.


Interaktyvumas

Žinoma, jei sudomintų naujienlaiškis, 100% visi dabartinio laikmečio interneto naudotojai spaustų telefono ragelį (skambučio galimybė), bet… nieko. Pasirodo tai tik neaktyvus paveikslėlis, kuris reiškia, kad kažkur prie jo rasime kontaktus. Taigi, ką dar galime paspausti? Nuorodą į tokio pat blankaus ir senoviško stiliaus kažkodėl „kalėdinį“ Pačiolio puslapį (su snaigėmis). Judėjimo nulis, nėra jokios „papildomos info“ mygtuko, atsiųstas iš „no reply“ pašto – žodžiu niekam nereikia būsimo kliento klausimų ar pastebėjimų. Facebook‘ai, twitter‘iai – nėra nieko. Interaktyvumas prastas.

Išvados

Naujienlaiškis neužkabinantis, su mažai informacijos, prasto apipavidalinimo bei negali turėti grįžtamumo ryšio iš skaitytojo. Palieka slogų kompanijos įvaizdį.


Karolis (informologija, 1gr.)

"Pegaso" knygyno naujienlaiškis




Kaip ir daugelio šiuolaikinių žmonių, taip ir mano elektroninį paštą labai dažnai pasiekia įvairiausi laiškai ir naujienlaiškiai, pranešantys apie naudingus pasiūlymus ir akcijas, siūlantys vieną ar kitą ypatingą nuolaidą ir t.t. Vienas tokių - Pegaso knygyno (http://www.pegasas.lt/) naujienlaiškis, kurį pradėjau gauti tada, kai nusprendžiau įsigyti šio knygyno nuolaidų kortelę ir pateikiau jiems savo duomenis. Kadangi domiuosi ir skaitau knygas, šis naujienlaiškis man yra aktualus ir nekeliantis susierzinimo, kaip nedažnai atsitinka su kitais. Juolab, kad, galima sakyti, jį užsisakiau savo noru. Taigi ir norėčiau trumpai apžvelgti ir įvertinti šį Pegaso knygyno naujienlaiškį.
Rugsėjo 30 dienos (ankstesnis pasirodė rugsėjo 22 dieną) Pegaso knygyno naujienlaiškio pavadinimas skambėjo taip: Didysis knygų išpardavimas iki -70%. Vien pavadinimas sudomina ir priverčia atsidaryti bei peržiūrėti naujienlaiškį.
Visų pirma laiškas atrodo patikimas, nes yra aiškus laiško siuntėjas, atvėrus jį aiškiai matomas Pegaso knygyno logotipas ir pan. Atsidarius galima pastebėti, jog nėra jokio kreipinio, nei bendro pobūdžio, nei asmeninio. Tiesiog būtų smagu atsidarius laišką pamatyti bent elementarų, visiems tinkantį kreipinį: Mielas kliente!/Gerbiamas skaitytojau. Taip pat galime pastebėti, kad nėra prikabintų jokių failų (nėra slenksčio), beveik visa informacija yra pateikta atsiųstame naujienlaiškyje. Tačiau, jei žmogus nori pamatyti visas siūlomas knygas su atitinkamomis akcijomis, jis turi spausti mygtuką daugiau, kuris veda į Pegaso knygyno tinklalapį (http://www.pegasas.lt/lt/lojalumui/11126). Galiu teigti, jog kliento patogumui visos knygos su nuolaidomis galėtų būti pateiktos naujienlaiškyje, kad nebereiktų apsilankyti įmonės tinklalapyje. Tai paprasčiausiai sutaupytų laiko ir jei sugalvočiau persiųsti šį naujienlaiškį draugui, būtų kur kas efektyviau, nes draugas pamatytų iškart visą reikiamą informaciją.

       Kalbant apie analizuojamo naujienlaiškio turinį, galiu teigti, jog jis – vienareikšmiškai informacinis, nes matomi paveikslėliai su įvairiomis knygomis ir jų kainomis: senomis bei iškart pateikiamomis naujomis, jau su pritaikytomis nuolaidomis. Lojalumo kortelės turėtojams taikomos dar didesnės nuolaidos, pateikta labai konkrečiai – nuo 2 iki 10 litų pigiau. Man asmeniškai labai patinka, kai nuolaidų procentais nereikia man pačiai skaičiuoti, patogiausia ir aiškiausia, kaip kainos iškart būna pateiktos su taikoma nuolaida. Naujienlaiškis yra aiškus, neklaidinantis, jame nėra perteklinės informacijos.
      Apibendrinant, galima teigti, jog Pegaso knygyno naujienlaiškis yra vienas tų, kuriuos galima laikyti naudingais, konkrečiais ir aktualiais. Žinoma, žmonėms, kuriems nėra aktualu knygos, šis naujienlaiškis taip pat nebus aktualus, tačiau visada yra galimybė tokio tipo naujienlaiškių laisvai atsisakyti. O prireikus, jų svetainėje labai paprasti jį užsiprenumeruoti. Pegaso knygynas orientuojasi į įvairaus amžiaus žmones, nes jų siūlomų knygų asortimentas yra labai įvairus. Jie komunikuoja su klientais konkrečiai, siekdami pateikti pagrindinę informaciją ir pranešti apie naujas akcijas ir nuolaidas. Pats naujienlaiškis gana spalvingas, pateikiama daug paveikslėlių su siūlomomis knygomis.
       Pegaso knygyno naujienlaiškis, mano manymu, informatyvus, aiškus ir neklaidinantis, dėl to jį galu vertinti labai gerai.

2011 m. spalio 12 d., trečiadienis

Blog'as. Medijos siunčiama žinutė.


Remiantis mokslininku Meerman‘u Scott‘u - interneto dienoraštį arba papraščiau - blog‘ą (angl. k. trumpinys iš web log arba web logging) galima pavadinti tinklalapiu, kuris rašomas naudojantis programine įranga, kuri įdeda naujausią informaciją arba straipsnį puslapio viršuje (atvirkštine chronologine tvarka).

Egzistuoja ryški blog‘ų augimo tendencija. Tai lemia svarbus jų bruožas – paprastas valdymas ir administravimas. Rašantiems blog‘us nebūtinas programuotojo išsilavinimas, specialios sistemos veikia taip, kad būtų prieinamos paprastam interneto vartotojui. Kitas aspektas yra tas, kad blog‘ai tampa asmens saviraiškos priemone. Pasitelkiamas dienoraščio rašymo stilius, kur asmuo viešai išreiškia savo kasdienius įspūdžius, reakcijas į aplinką, įvykius ir pan. Trečia, blog‘ai tarsi leidžia žmonėms perimti žurnalistų, informacijos rengėjų ir platintojų vaidmenis. Tokiam masių žiniakslaidos atsiradimui pradžią davė 2001 m. rugsėjo 11-os dienos įvykiai (JAV įvykęs teroristinis išpuolis, kai į Pasaulio Prekybos Centrą ir Pentagoną buvo paleisti savižudžių lėktuvai). Daugelis žmonių buvo paliesti šios katastrofos ir pasijuto turį ką papasakoti viešojoje erdvėje. Po šių įvykių atsiradę nauji blog‘ai įvykdė visuotinę interneto demokratizaciją. Be to, interneto dienoraščiai populiarėja ir tarp mokslo, politikos, kitų sričių atstovų bei organizacijų. Tai lemia galimybė greitai ir paprastai paskelbti naujienų pranešimus, pasiekti reikalingas auditorijas bei gauti atgalinį ryšį iš skaitytojų.

Nepaisant to, kad blog‘ai esti skirtingi – skirtingų rūšių, temų, asmeniniai arba korporatyviniai, jie visi turi tam tikrų, tik šiai medijai būdingų bruožų. Pirmasis aspektas – asmeniškumas. Blog‘ai, tiek asmeniniai, tiek organizaciniai yra siejami su tam tikru vienu rašančiu asmeniu, todėl blog‘ai - išskirtiniai. Kitas momentas – neformalumas. Čia dažnai yra stengiamasi suformuoti ir palaikyti šiltesnius, atviresnius, draugiškesnius santykius su skaitytojais, užtikrinti tarpusavio bendravimą ir pasitikėjimą. Dėl šios priežasties atsiranda ir interaktyvumo bruožas. Kadangi yra siekiama, kad lankytojai rašytų atsiliepimus, komentuotų pranešimus. Tokiu būdu – skatinamos diskusijos, atsiranda grįžtamasis ryšys. Be to, ši medija yra vieta, leidžianti visiems norintiems nemokamai ir be didelių pastangų publikuoti, skelbti viešai savo mintis, darbus ar dienos įspūdžius. Blog‘ai keičia profesionalią žurnalistiką ir priartina ją prie masių. Viena vertus, tai gali būti laikomas kaip neprofesionalumo bruožas, kita vertus, jis sulaukia didesnio pasitikėjimo ir geresnių įvertinimų nei tradicinės žiniasklaidos priemonės dėl savo nepriklausomybės (tradicinėse priemonėse – dažni užsakomieji straipsniai).

Blog‘ai kaip viena iš socialinės medijos priemonių leidžia interneto erdvę panaudoti saviems tikslams, kurie gali būti tiek noras pasidalinti savo išgyvenimais, tiek didelės organizacijos siekis pritraukti naujų klientų. Antruoju atveju, siekiant ne asmeninių, o organizacinių tikslų, svarbu pasidomėti, pačios medijos (šiuo atveju – blog‘o) siunčiama pagrindine žinute, kuri pabrėžia asmeniškumą, individualumą, neformalų, šiltą, atvirą bendravimą, diskusijos skatinimą, siekimą užmegzti ir palaikyti abipusį ryšį, įdomios ir naudingos informacijos pateikimą. Žinant šiuos aspektus ir jais remiantis, iš blog‘o galima gauti daug naudos. Tiesa ta, kad geriau neturėti jokio blog‘o, negu turėti bet kokį.